opaření popálení

První pomoc: Jak na opaření?

Může se to stát během vteřiny. Ráno si uvaříte čaj, na chvíli se otočíte a malér je na světě. První pomoc je v těchto okamžicích nejdůležitější. Přečtěte si jak správně postupovat při opaření, tedy polití tekutinou vařící nebo i jen blízké k teplotě varu.

Současná medicína rozlišuje čtyři druhy spálenin. Stupeň jedna je nejnižší a stupeň čtyři nejvyšší, kdy se jedná o úplné zuhelnatění tkáně. V případě polití horkou vodou se jedná spíše o stupně nižší. Ve chvíli, kdy se vaše dítě polije, je první pomoc jednoduchá. Sundat případné oblečení nasáklé horkou vodou a postižené části těla začneme okamžitě chladit. Při malém rozsahu stačí dát pod studenou vodu, při větší přiložit například pytlík mražené zeleniny. Tímto rychlým jednáním poněkud zmenšíme případné puchýře a samo sebou zmírníme bolest.

V případě, že se po ochlazení na opařeném místě vyskytuje pouze červená citlivá skvrna nebo malinký puchýř, stačí domácí ošetření. Na místo můžeme namazat panthenol a dále chladit podle potřeby.
V případě zasažených očí, obličeje, genitálií či při výskytu větších puchýřů necháme přiložené chlazení a neodkladně vyhledáme lékařskou pomoc. V tomto případě není žádnou ostudou zavolat si pro sanitku.