Bezpečný domov

Nejvíce úrazů u malých dětí se stává doma, tedy na místě, kde by mělo být dítě v naprostém bezpečí. Bohužel, často jsou to úrazy těžké a smrtelné. Za bezpečí zejména malých dětí doma jsou odpovědní rodiče a další opatrovníci – sourozenci, prarodiče, chůvy.

Bezpečný domov
Takto vypadá nebezpečný domov. Udělat z něj bezpečný ale není nic těžkého.

Nebezpečí doma

Domy, byty, zahrady, auta, to všechno je postaveno a vyrobeno především pro dospělé – na jejich míry, váhy, úroveň odolnosti a šikovnosti. Proto běžné věci jako šuplík, varná konvice, elektrická zásuvka nebo vodovodní baterie dospělému slouží, ale malé dítě mohou velmi těžce poranit. Dítě má až desetkrát tenčí pokožku, k opaření stačí voda pouze horká, nikoliv vařící. Dítě má křehké kosti a lebku, i menší pád na ostrý roh může znamenat těžký úraz. Dítě neví, co je to v těch zajímavých lahvích za barevnou tekutinu, klidně ochutná.

Bezpečný domov

Vytvořit bezpečný domov není nic složitého, stačí pořídit pár bezpečnostních pomůcek, naučit se dávat nebezpečné předměty mimo dosah dětí a samozřejmě děti hlídat.

Jaké úrazy se stávají a jak jim předcházet se dozvíte na následujících stránkách:

Chcete-li si vyzkoušet, zda je váš domov bezpečný z hlediska možných úrazů dětí, vyzkoušejte naši elektronickou publikaci Bezpečnostní audit domova.