Úrazy dětí

Každý z nás se určitě někdy v dětství zranil, a ne jednou: říznutí, škrábnutí, vyvrknutí, malé popálení nebo opaření, možná i zlomenina ruky nebo nohy. Drobné úrazy děti bolí, na chvíli jim i nám zkomplikují život, ale pak se zahojí a život jde dál. Takových úrazů je hodně, jsou ale úrazy, kterých je méně, o to závažnější jsou.

Těžké úrazy dětí

Úrazy dětí v kuchyni
Popálení a opaření patří mezi nejtěžší úrazy dětí.

Dětem se bohužel stávají i úrazy těžší, které mohou být fatální – mohou mít trvalé nebo dokonce smrtelné následky. Svět, ve kterém se dítě pohybuje, je dimenzován na dospělého člověka, na jeho sílu a odolnost. Dospělý už ví, co může a nemůže, co je a není nebezpečné. Dítě to mnohdy neví, neumí se ochránit a výsledkem může být závažný úraz: opaření, popálení, polytrauma v důsledku pádu nebo dopravní nehody, otrava nebo poleptání, pokousání psem, dušení nebo tonutí.

Na úrazy umírá v České republice každý rok cca 250 dětí, pro další dva tisíce končí úraz trvalými následky. Závažné úrazy dětí se stále opakují, jsou důsledkem stále stejných situací. Je proto důležité vědět, proč se stávají, co mohou způsobit a jak jim lze předejít.

Následky úrazů – co vše mohou úrazy dětí způsobit

Příčiny úrazů – proč se úrazy dětí stávají