Pády jsou spolu s popáleninami a opařeninami třetí nejčastější příčinou smrtelných úrazů dětí. Jsou také nejčastější příčinou poranění, se kterými se setkávají lékaři v dětských úrazových ambulancích. Hospitalizaci vyžadují obvykle pády z výšek. Nejčastějšími následky pádů jsou krvácející rány, zlomeniny kostí nebo poranění kloubů a otřesy mozku.
Tříleté dítě přežilo pád z pěti metrů. Matka uklízela v ložnici a spoléhala na to, že dítě hlídá otec. Ten byl i s malým Mirečkem v kuchyni. Dítě si hrálo na lavici a dostalo se a na parapet k oknu. Mireček si otevřel vnitřní část okna a dostal se do prostoru před vnějším oknem. To však nebylo úplně zavřené a jak se na něj dítě přitisklo, okno povolilo a chlapeček vypadl ven. Měl velké štěstí, zlomil si jenom nohu.
Pády – úrazové situace
- Dítě při vyklánění vypadne z okna nebo balkonu.
- Malé dítě spadne ze schodů, z dětské židličky, z kočáru, z přebalovacího pultíku, ze stolu.
- Malé děti často padají na ostré rohy nábytku, na skleněné výplně dveří či nábytku, na topení, na ostré předměty.
- Dítě uklouzne na hladkém povrchu, na volném koberečku apod. Zakopne o neuklizené věci, prahy apod.
Prevence úrazů způsobených pádem
- Okno zajistěte tak, aby z něj dítě nemohlo vypadnout. Nikdy nenechte dítě, aby se samo vyklánělo z okna. Používejte okenní zábrany, například rám se sítí proti hmyzu (nejlépe přimontovaný z vnější strany okna), mříže, rolety, tzv. okenní zámky, které umožňují okno pouze pootevřít. Okno zavírejte na všechny kličky.
- Nenechávejte dítě bez dozoru na balkoně. Zábranou proti vypadnutí můe být mříž nebo zasklení balkonu. Při větších mezerách mezi sloupky zábradlí, kde by se malé dítě mohlo protáhnout, připevněte na zábradlí jemnější pletivo.
- Nenechte malé děti bez dozoru u schodů. V přístupu jim zamezíte namontováním vrátek nahoře i dole. Při přenášení dítěte po schodech mějte vždy jednu ruku na zábradlí.
- Dbejte na to, aby dětská židlička, kterou kupujete, byla stabilní, aby při pohnutí nehrozil pád. Když v ní dítě sedí, upevněte židličku ke stolu.
- Dětské sedačky nebo kolébky s miminkem nepokládejte na židle, ale nejlépe na zem, mimo dosah dveří, ohně, ubrusu, ostrých předmětů apod.
- Přebalovací pultík umístěte na bezpečné místo, určitě by měl mít zvýšený okraj a neměl by se snadno zvrhnout. Nenechávejte na něm nikdy dítě samotné.
- V kočárku by dítě mělo mít kšíry. Nezapomeňte také používat brzdy.
- Postel není trampolína. Palanda není prolézačka pro malé horolezce. Palanda by měla mít ohrazení a bezpečné schůdky nebo žebřík.
- Děti se natahují pro různé věci, na které nedosáhnou. Proto jim dejte hračky tak, aby na ně dosáhly nebo jim pořiďte stabilní nízkou stoličku. Jestliže si přistaví židli, pak vždy opěradlem k nábytku. Nikdy nepouížvat točící židli.
- Ostré rohy nábytku chraňte pěnovými chrániči, které se dají koupit v obchodech, předejdete tak úrazu hlavy nebo oka.
- Nenechte děti běhat kolem prosklených dveří, vitrín nebo vaší sbírky skla, horkých kamen apod.
- Nenechte děti hrát si za dveřmi, otevřením je můžete nechtěně srazit.
- Menším dětem nechte v pokojíčku svítit tzv. noční orientační světýlko, aby nezakoply, když půjdou v noci na záchod.
-
Uklouznutí předejdete odstraněním malých koberečků nebo použijete-li koberce s protiskluzovou podlokou. Kupte dětem bačkory, které nekloužou, těm nejmenším i ponožky s tzv. protiskluzovou úpravou. Pozor, uklouznout se dá např. na rozsypaných korálkách. V koupelně a kuchyni dbejte na to, aby podlaha nebyla mokrá.
- Do vany dejte nebo nalepte gumovou protiskluzovou podložku.
- Na schody nalepte protiskluzové pásky.
- Studny a septiky zajistěte tak, aby se do nich děti nemohly propadnout.
- Prevencí proti pádům je i posílení motorických schopností dítěte.
- Vzdálenost tyčí u postranních zábran v postýlce by neměla být větší ne 7,5 cm, dítě tudy pak neprostrčí hlavičku.