Otravy jsou velmi častou příčinou dětských smrtelných úrazů dětí. Nejrizikovější skupinou jsou děti do 5 let. Batolata si navíc ráda strkají vše do pusy. Více než 90 % otrav se stane v domácím prostředí. Otravy mají pro děti často vážné následky, protože děti mají rychlejší metabolismus a jsou méně schopné neutralizovat toxické chemikálie.
Nejvíce nehod tohoto typu se děje dětem od 1 do 3 let, které jsou v celkovém počtu dětských otrav zastoupeny 53 %. Starší kojenci, kteří u umějí lézt a někteří i chodit, se podílejí na těchto nehodách 9 %, děti 3 a 5leté 19 %. Zbytek otrav připadá na děti starší, zejména ve věku nad 10 let, kdy začínají experimenty s drogami a alkoholem a dochází také k sebevražedným pokusům.
Na dětské oddělení nemocnice v Kroměříži byl rodiči přivezen malý chlapec, který se napil zelené tekutiny z umělohmotné lahve od minerálky. Nechutnalo mu to, přesto polkl. Pak se snažil zvracet, od babičky dostal jako protijed mléko. V nemocnici mu vypláchli žaludek a vyšetřili jícen a žaludek gastroskopicky (sonda s kamerou). V lahvi měl otec uskladněn přípravek k impregnaci stavebního dřeva. Chlapec je i přes rychlou pomoc lékařů ohrožen plíživým zúžením jícnu, a v budoucnu proto podstoupí ještě řadu vyšetření. Mléko jako protijed funguje jen u některých látek, jeho plošné podávání se nedoporučuje.
Otravy a poleptání – úrazové situace
- Malé dítě sní nedostatečně zabezpečené léky, které si spletlo s bonbony.
- Dítě se napije z PET lahve, kde je odlitý desinfekční prostředek, jar, aviváž, mýdlo apod.
- Dítě se napije i z originální lahve: ústní voda, parfémy, čisticí prostředky, hnojivo, šampon, lampový olej, nemrznoucí směs, benzin apod.
- Dítě si hraje s krystalky louhu, rozpoutědlem, kyselinou a poleptá se.
- Dítě si hraje s domácími jedovatými rostlinami a ochutnává je (např. diffenbachie, jmelí, durman, tis).
- Dítě si hraje na dospělé a přiotráví se alkoholem nebo cigaretami.
- Dítě sní prošlé nebo zkažené potraviny – otrava jídlem.
- Malé děti rády zkoumají odpadkové koše a vše ochutnávají.
- Dítě chce samo vařit či zatopit a přiotráví se plynem či oxidem uhelnatým.
Prevence otrav a poleptání
- Všechny léky a dezinfekce ukládejte mimo dosah dětí. Lékař předepisuje konkrétní léky na konkrétní onemocnění konkrétní osobě. Děti by si neměly brát léky samy. To se týká nejen léků na předpis, ale i volně prodejných léků, vitaminů a tzv. potravinových doplňků. Rodiče by měli dbát na správné dávkování. U léků také hlídejte datum spotřeby, prošlé nebo nepoužité léky vraťte do lékárny.
- Mimo dosah dětí uložte alkohol, všechny saponáty, čistidla, rozpoutědla, hnojiva a jiné chemikálie. Stejně tak krmení pro domácí zvířata.
- Saponáty, hnojiva, destilovaná voda ani jiné chemikálie nepřelévejte do lahví od nápojů. Jestliže je přelijete například z velkého balení do menší lahvičky, vždy je označte štítkem s názvem. Malé děti si však štítek nepřečtou, proto dejte lahvičku raději z jejich dosahu.
- Čistící prostředky a hnojiva kupujte v obalech s bezpečnostním uzávěrem.
- Malé děti hlídejte před objevnými výpravami do dílny, garáže, sklepa, komory, všude tam, kde skladujete nebezpečné látky.
- Odpadkový koš by měl být pro malé děti nedostupný.
- Do lednice nedávejte jedovaté a nejedlé věci.
- Pravidelně kontrolujte u potravin datum spotřeby a nekonzumujte prošlé potraviny. Některé potraviny vyžadují uchovávání v ledničce. Naučte to i děti.
- Některé potraviny vyžadují minimální dobu varu, abychom předešli případným zdravotním rizikům: vajíčka, maso, mouka, houby apod.
- Pozor na jedovaté rostliny na zahradě a v bytě, pokud možno je uložte mimo dosah dětí nebo je raději nepěstujte.
- Naučte děti, aby samy nevařily ani netopily v kamnech.