Existuje několik jednoduchých kroků, kterými se v těchto případech řídit. Nejdříve pohledem zhodnotíme ránu dítěte. Už podle nástroje, kterým ke zranění došlo, můžeme usuzovat případné znečištění rány. Dále je třeba zhodnotit ránu samu o sobě. Je pouze povrchová nebo krvácí více? Je krvácení spíše pomalé a krev tmavé barvy, nebo naopak světlé barvy a rytmicky z rány stříká?
U povrchových ran stačí použít dezinfekci a ránu zakrýt náplastí. U hlubších, případně rozsáhlejších ran opět použijeme dezinfekci a přikládáme obvaz. Pokud nejste doma, stačí kus čistého kapesníku nebo látky. Kapesník nepoužívejte papírový. Ten totiž nasaje krev do sebe a začne se drolit do rány – nadělá tedy více škody než užitku. S prvotně ošetřeným zraněním pak můžeme do nemocnice na revizi a případné zašití rány.
U rány, ze které krev stříká, se snažíme především zastavit krvácení. To děláme takzvaným tlakovým obvazem. Což ve zkratce znamená to, že vytvoříme co největší vrstvu z obvazů, případně nějakého čistého materiálu. Vrstvy přikládáme na ránu tak dlouho, dokud nevidíme, že krev už neprostupuje skrz. V tu chvíli obvazy pevně přivážeme k ruce a co nejrychleji vyhledáme lékařskou pomoc.
Ve videu naleznete techniky obvazování při vážnějším krvácení.