První pomoc: Správná resuscitace u dětí

Jste maminka a nejste si jistá, zda byste v kritické situaci byla schopná pomoci svému dítěti? Právě pro Vás je určena tato krátká poučka o první pomoci. Dozvíte se, jak správně resuscitovat, a to s ohledem na věk dítěte.

Jak se tedy při resuscitaci správně postupuje? Jako první voláme pomoc, a to osobu v blízkosti, která zavolá sanitku, či telefonem ji přivoláme sami. Nebojte, nebudete v tom sami. Na čísle 112 vám může být nápomocna operátorka. Po zavolání pomoci přistoupíme k vlastní resuscitaci.

Hned v úvodu je rozdíl oproti resuscitaci dospělých, která se zahajuje kompresemi hrudníku (stlačením), u dětí je častějším důvodem kolapsu selhání dechu, proto resuscitaci zahajujeme pěti dechy. Ty provádíme tak, že zakloníme a jemně povytáhneme hlavičku dítěte a přiložením úst na ústa dítěte při zacpaném nosu vdechujeme vzduch do plic. U nejmenších dětí vdechujeme přibližně obsah své ústní dutiny, u větších dětí poměrnou část svého objemu plic. Mezi vdechy necháme přibližně jednu vteřinu na to, aby se vzduch z plic mohl dostat zase ven a nehromadil se v nich.

Jako další přichází na řadu srdeční masáž. Jedná se vlastně o nahrazení funkce srdíčka, které nebije. Ve zkratce se tedy snažíme rozehnat krev s kyslíkem a živinami do důležitých orgánů. Stlačujeme hrudník v jeho centru – uvádí se na spojnici bradavek- rychlostí 100 vdechů za minutu (například rytmus písničky Rolničky). Poměr stačení hrudníku a dechů je 30:2, přičemž se u každé věkové kategorie masíruje trochu jinak. Naším cílem je stlačit hrudník přibližně do jedné třetiny jeho hloubky, což se může zdát hodně, ale je to akorát. U kojenců tlačíme na hrudníček dvěma nataženými prsty, případně můžeme dítě obejmout oběma rukama a masírovat mu hrudník palci. U větších dětí pak používáme jedné napnuté ruky.

Nepřestávejte s masáží do příjezdu sanitky nebo vyčerpání. Doufáme, že se do takové situace nedostanete, ale nastane-li, budete již vědět co dělat. Pokud si ještě stále nejste jisti, zhlédněte video pod článkem.